Všetko o úspore vody

Radi sa s vami podelíme o naše znalosti a skúsenosti z oblasti úspory vody. Pokiaľ tu nanajdete odpovede na vaše otázky ohľadom úspory vody a našich produktůkontaktujte nás.

Ako šetriče vody fungujú?

Naše šetriče vody – obmedzovača prietoku vody značiek EWS a Neoperl znižujú prietok vodovodných batérií na vami zvolený prietok podľa vybraného typu šetriča.

Šetriče vody pre umývadlové a drezové batérie sú vo forme tzv. Úsporných perlátorov. Perlátor predovšetkým usmerňuje prúd a tvar vody. Perlátor spravidla obsahuje každá umývadlová alebo drezová batérie a na prvý pohľad sa naša úsporné perlátory od tých bežných nelíšia. Vďaka tomu sa nemusíte obávať, že by naše šetriče vody zmenili existujúce vzhľad vašich vodovodných batérií. Avšak prietok bežného perlátora sa pri plne otvorenej batériu pohybuje okolo 12-14 litrov vody za minútu, zatiaľ čo našimi úspornými perlátory možno tento prietok znížiť na hodnoty 2, 4, 6 alebo 8 l / min. a to vďaka obmedzujúcim prvkom, ktoré sú v perlátora inštalované. Úsporný perlátor primiešava do prúdu vody navyše aj vzduch. Vďaka tomuto obmedzeniu prietoku vody výrazne znížite vaše náklady na vodu a prevzdušnený prúd vody bude pôsobiť elegantne a plne. Navyše ovládanie vašej batérie bude oveľa komfortnejšie – nebudete musieť hľadať optimálnu polohu pre otvorenie batérie, aby ste dosiahli komfortného prúdu vody, ktorým nepostříkáte okolia umývadiel.

Šetriče vody pre sprchové / vaňové batérie sú dodávané vo forme obmedzovačov prietoku vody v dvoch varintách. Prvý variantom je vložka do sprchovej hadice od nemecko-švajčiarskej firmy Neoperl. Táto vložka sa inštaluje do sprchovej hadice miesto tesnenia a obmedzuje prietok vody na zvolenú hodnotu v rozsahu 5-10 l / min. Inštalácia tejto vložky do sprchovej hadice nijako nezmení súčasný vzhľad vášho sprchového setu. Druhým variantom pre úsporu vody pri sprchovaní je inštalácia mosadzné chrómované objímky medzi batériu a sprchovú hadicu. V tejto objímke je usadený obmedzovač prietoku vody. Tieto objímky ponúkame vo varintách prietoku vody 6 a 8 l / min.Pokud uvážite, že prietok vody v sprchovej hadici sa bežne pohybuje okolo 16-18 l / min., Môžete inštaláciou týchto obmedzovačov prietoku vody dosiahnuť výrazné úspory vody. Pritom aj prietoky vody od 5 l / min. sú dostatočné pre bežné sprchovanie, prietok okolo 8 l / min. je potom už úplne dostatočný pre každodenné komfortné sprchovanie.

Koľko vody môžem ušetriť inštaláciou šetričov vody?

Na túto otázku bohužiaľ neexistuje univerzálna vzorček pre výpočet úspory vody. Síce sa môžeme stretnúť s kalkulátory úspory vody a rôznymi vyčíslením úspory vody pri inštalácii vybraných šetričov vody, tieto výpočty sú však nastavené tak, aby vás predovšetkým ohromili výškou potenciálne úspory. Je potrebné si uvedomiť, že vaše spotreba vody sa skladá z dvoch zložiek – a to zložky fixné spotreby vody a variabilné zložky. Fixné spotrebu vody inštaláciou šetričov vody neznížite. Jedná sa napr. O vodu spotrebovanú na varenie, pitie, zalievanie, ale aj na upratovanie a pod. Inštaláciou šetričov vody môžete znížiť iba variabilné zložku vašej spotreby vody ako je voda spotrebovaná na sprchovanie, umývanie pod tečúcou vodou a splachovanie WC. V tomto prípade možno už úsporu vody vyčísliť lepšie, avšak najmä v prípade domácností, by nebolo z našej strany správnej počítať úsporu vody z maximálnych prietokov vody. Málokto, najmä vo vlastnej domácnosti, otvára umývadlové a sprchové batérie úplne naplno, pretože prúd vody z naplno otvorenej vodovodnej batérie nie je komfortná. Prúd vody je príliš ostrý a dochádza potom k postriekaniu okolia umývadla a vane. Každý sa tak snaží nájsť optimálnu polohu otvorenia najmä pákové batérie, aby bol prúd vody dostatočný na umývanie, ale nie príliš silný a nedochádzalo k postriekaniu okolia vodou. U umývadlových batérií môže byť taký prúd na hodnotách okolo 6-8 l / min., Pri sprchovaní potom 12-14 l / min, pričom aj polovičná prietoky sú úplne dostatočné pre každodennú bežnú hygienu. Voľbou vhodného obmedzovača prietoku vody tak možno dosiahnuť úspory vody okolo 40-50%. Nižšie si navyše môžete prečítať naše odporúčania, aké voliť prietoky vody podľa miesta instalace.Navíc je potrebné si uvedomiť, že aj pri hľadaní optimálneho prúdu vody už vám zbytočne preteká voda, zatiaľ čo aj pri naplno otvorenej pákové batériu v prípade nainštalovaného úsporného perlátora bude prietok vody vždy najviac na hodnote jeho maximálneho prietoku.

Inštalácia šetričov vody tak má celkom určite zmysel ako pre domácnosti, tak aj pre ďalšie priestory, kde sa vyskytujú vodovodné batérie a dochádza k spotrebe vody. Okrem samotnej úspory vody bude navyše aj ovládanie najmä pákových batérií oveľa komfortnejšie a vďaka šetričom vody zamedzíte striekanie vody po okolí a prípadne aj po vašom oblečení.

Investície do našich šetričov vody má ideálny pomer cena / výkon. Vďaka obstarávacím nákladom, za ktoré vám šetriče vody Neoperl a EWS ponúkame je veľmi reálne, že vaše investície do úspory vody bude mať návratnosť menej ako 1 mesiac. Vzhľadom na to, že ponúkame predĺženú záruku na všetky šetriče vody v dĺžke 36 mesiacov a udávaná životnosť je 6 a viac rokov, jedná sa o výbornú investíciu.

Zníženie celkovej spotreby vody tiež znamená, najmä pri sprchovaní, aj zníženie spotreby teplej úžitkovej vody a teda aj zníženie nákladov na ohrev teplej vody.

Ako vybrať šetrič vody pre moju batériu?

Pri výbere šetriče vody musíme venovať pozornosť dvom parametrom – typu (rozmeru) šetriče vody a jeho udávanému maximálnemu prietoku vody. Čo sa týka typu šetriče vody, je naša ponuka koncipovaná tak, aby sme obsiahli ponuku pre čo najširšie spektrum najbežnejších vodovodných batérií.

Umývadlové a drezové batérie najčastejšie obsahujú perlátor o priemere cca 20 mm. Tento perlátor je potom uložený spravidla v mosadzné objímke s vnútorným alebo vonkajším závitom. Objímka s vnútorným závitom sa označuje ako M22, objímka s vonkajším závitom potom M24. Perlátor má univerzálnu veľkosť a je vhodný pre oba typy týchto objímok. Úsporný perlátor môžete kúpiť samostatne a následne ho inštalovať do vašej existujúcej objímky. Túto variantu odporúčame najmä v prípade, že vaše objímky sú ešte v dobrom stave a nevyžadujú výmenu. Úsporné perlátory pre vloženie do vašich existujúcich objímok sú označené ako M22 / M24 (vložka do objímky M22 alebo M24). Súčasťou balenia samostatného úsporného perlátora sú aj tesnenie určené pre obidva typy objímok. Ak sú už vaše objímky v nevyhovujúcom stave, máte možnosť zakúpiť úsporný perlátor vr. objímky M22 alebo M24 podľa typu vašej batérie. Súčasťou balenia je aj náhradný tesnenie pre daný typ objímky. Je potrebné upozorniť, že pre niektorý typ vodovodných batérií sa používajú menšie typy perlátorov s priemerom cca 15 mm alebo tzv. Caché perlátory, ktoré sa montojí priamo do batérie bez mosadzných objímok. Ak si nie ste istí výberom typu perlátora alebo máte atypický perlátor, kontaktujte nás, ochotne vám poradíme a odporučíme aj perlátory pre atypické vodovodné batérie, ktoré existujú, nie sú však v našom e-shope prezentované.

Pre úsporu vody pri sprchovaní môžete vyberať medzi vložkou do sprchovej hadice a mosadznou objímkou ​​so šetričom vody. Obe riešenia sú vhodné pre sprchové hadice so závitom 1/2 “, čo je najbežnejší rozmer sprchovej hadice. Neoperl vložka do sprchovej hadice sa inštaluje miesto tesnenia, preto radšej skontrolujte či možno tesnenia z vašej sprchovej hadice vybrať. Niektoré, najmä lacnejšie sprchové hadice majú tesnenie už nalisované, a nemožno ho vybrať. Vložka sa inštaluje medzi sprchovú hadicu a ručnú sprchu a po nainštalovaní nie je vidieť. Ďalšie riešenie pre úsporu vody v podobe mosadzné chrómované objímky s obmedzovačom prietoku vody sa inštaluje tiež medzi hadicu a ručnú sprchu a toto riešenie je možné aplikovať na všetky typy sprchových hadíc.

Pre zvolenie optimálneho prietoku vody sme pre Vás pripravili špeciálne prehľad podľa miesta inštalácie.

Šetriče vody v domácnosti

Umývadlá – odporúčame prietok 2 l / min., Prípadne 4 l / min. Jedná sa o úplne dostatočné prietoky pre bežnú každodennú hygienu
Drezy – odporúčame prietok 4 l / min., Maximálne potom 6 l / min. Jedná sa o úplne dostatočný prietok pre umývanie riadu a tento prietok vás ani výrazne nelimituje pri napúšťaní vody do hrncov či kanvíc.
Sprcha – odporúčame prietok 8 l / min., Maximálne 9 l / min. Jedná sa o úplne dostatočné prietoky pre každodenné komfortné sprchovanie s potenciálom výrazné úspory vody a jednoduchým nastavením optimálneho prúdu vody pre sprchovanie.

Šetriče vody v obchodných a výrobných firmách

Umývadlá, WC – odporúčame prietok 2 l / min. Jedná sa o úplne dostatočný prietok pre umývanie rúk a nedochádza k nežiaducemu postriekanie okolia umývadiel a odevov a získavate výraznú úsporu vody.
Drezy – odporúčame prietok 4 l / min., Nedochádza k plytvaniu vodou a prietok je dostatočný aj pre napúšťanie varných kanvíc.
Sprcha – odporúčame prietok 6, maximálne 7 l / min. Tento prietok poskytuje veľký potenciál úspory vody a prietok je úplne dostatočný pre bežné sprchování.Úspora vody sa tak môže pohybovať okolo 50-70%, pretože v týchto priestoroch väčšina zamestnancov inak využíva maximálneho prietoku vody okolo 18 l / min.

Šetriče vody v reštauráciách a hoteloch

Umývadlá – pre umývadlá priliehajúce k reštauračným WC odporúčame prietok 2 l / min. kvôli veľkému potenciálu úspory vody a vysokému komfortu používania umývadla – váš zákazník nikdy neodíde od umývadla postriekaná prúdom vody. Pre umývadlá hotelových izieb odporúčame prietok 4 l / min. Prúd vody s týmto prietokom je úplne dostatočný a váš hosť nebude zmätený prúdom typu “spray”, ktorý ponúka perlátory s prietokom 2 l / min.
Sprcha – prietoky okolo 8 l / min. sú úplne komfortné pre bežné sprchovanie a možno ich odporučiť aj pre hotely s označením 5 hviezdičiek. V penziónoch a ubytovniach možno bez problémov obmedziť prietok vody na 6-7 l / min. Úspora vody sa tak môže pohybovať okolo 50-70%, pretože v týchto priestoroch väčšina návštevníkov inak využíva maximálneho prietoku vody okolo 18 l / min.

Šetriče vody pre telocvične, fitness, welness, bazény:

Sprcha – pre bežné osprchovaní v týchto priestoroch je možné použiť prietoky okolo 5-6 l / min. Tento prietok ponúka veľký potenciál úspory vody a prietok je úplne dostatočný pre bežné osprchování.Úspora sa tak môže pohybovať okolo 70%, pretože v týchto priestoroch väčšina návštevníkov inak využíva maximálneho prietoku vody okolo 18 l / min.

Šetriče vody vo verejných budovách, verejných WC

Umývadlá – odporúčame prietok 2 l / min. a to z dôvodu veľkej úspory vody a tiež komfortného používania umývadlové batérie bez hrozby postriekaniu. Pre zabránenie krádeže úsporných perlátorov v týchto priestoroch je možné použiť tzv. Anti-vandal objímky, ktoré je možno demontovať iba pomocou špeciálneho kľúča. Ak máte záujem o anti-vandal objímky, kontaktujte nás.

Šetriče vody v školách a škôlkach

Umývadlá – odporúčame prietok 2 l / min., Prípadne 4 l / min. Inštalácia do škôl a škôlok je veľmi vhodná, pretože okrem úspory vody prinesie najmä najmenším deťom veľmi jednoduché ovládanie najmä pákových batérií bez rizika postriekanie okolia i seba.
Sprchy – odporúčame prietok 6 l / min. Jedná sa o dostatočný prietok pre sprchovanie napríklad v telocvični a obmedzenie prietoku na túto hodnotu prináša výraznú úsporu vody.